110 książek, które zabiorą Cię do Włoch

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Oto zestaw 110 książek, których akcja toczy się – bardziej lub mniej – we Włoszech. Autorzy, jako tło swoich dzieł szczególnie upodobali sobie Wenecję, Rzym i Toskanię, ale znajdziemy tu dużo więcej wspaniałych miejsc. Mamy tu przekrój gatunków literackich, włoskich regionów, a opowieść dzieje się na przesrzeni wielu wieków.

 

Zestawienie – mam nadzieję, że dopiero pierwsze z  serii – powstało dzięki aktywności i zapałowi członków grupy, którą założyłam na facebooku, Pojadę do Włoch w 2016 roku. Składam wszystkim serdeczne podziękowania! Pozwoliłam sobie – za zgodą grupy – ową listę uzupełnić o opisy i niezbędne linki, aby maksymalnie Wam ułatwić dotarcie do wybranych pozycji. Przy okazji – serdecznie Cię zapraszam do GRUPY!

 

Bedę niezmiernie zobowiązana na każde uzupełnienie listy w komentarzach.

Books-about-Italy-list

Oto 110 książek, które zabiorą Cię do Włoch

 

John Berendt

Wenecja – miasto masek i zagadek, gdzie wąskie uliczki i przejścia tworzą gigantyczny labirynt, który dezorientuje i pogłębia wrażenie tajemnicy.

 

Julia Blackburn

Rozsypujący się dom. W pustych pokojach piec chlebowy, złamana łopata, gliniane dzbany, które wciąż cierpko pachną oliwą. W szafach zostały ubrania, na kredensie stoi milczący budzik, na ścianie wisi obrazek wycięty z gazety.

 

Marlena de Blasi

Wpadają na siebie przypadkiem na Piazza San Marco – amerykańska dziennikarka i włoski bankowiec.

 

Orvieto – malownicze średniowieczne miasteczko w Umbrii, nazywanej „zielonym sercem Italii”. To właśnie tam postanawiają przeprowadzić się Marlena i Fernando, by znaleźć dla siebie nowy dom.

 

I znowu miłość od pierwszego wejrzenia! Do przepięknej starej willi San Casciano dei Bagni, wspaniałego toskańskiego pejzażu i lokalnej winnicy, miejscowych kulinariów i starego poczciwego sąsiada Barlozzo.

 

Josif Brodski

Rosyjski poeta, od kiedy w 1972 roku znalazł się na wygnaniu, spędzał w Wenecji każde Boże Narodzenie i część mglistego, chłodnego stycznia.

 

Don Brown

Robert Langdon zostaje pilnie wezwany do położonego koło Genewy centrum badań jądrowych CERN. Jego zadanie – zidentyfikować zagadkowy wzór wypalony na ciele zamordowanego fizyka.

 

Maciej A. Brzozowski

Republika Włoska, Italia, Włochy – Bel Paese, Piękny Kraj, jak mówią sami Włosi. Jacy są ci, którzy tak poetycko nazywają swój kraj?

 

Tessa Capponi-Borawska

Autorka przyjeżdża co roku na wakacje do Toskanii z mężem Polakiem i czwórką dzieci. Miejscem spotkań całej rodziny jest Villa Calcinaia, letnia siedziba rodu Capponich, malowniczo położona wśród winnic i pól uprawnych.

 

Laurel Corona

„Wenecja Vivaldiego” to niezwykle barwny obraz słynnego miasta miłości, ukazujący życie i sercowe rozterki dwóch wyjątkowych kobiet. Chiaretta i Maddalena zostały porzucone na schodach sierocińca Ospedale della Pietà prowadzącego słynną szkołę muzyczną.

 

Alexis Curvers

Nie sądzę, by od czasów Stendhala tak pięknie pisano o Rzymie, jak robi to Curvers w Tempo di Roma. Hubert Juin

 

Dariusz Czaja

Książka jest zbiorem esejów podróżnych opowiadających o włoskim Południu. O Apulii głównie, z niewielkim wypadem do sąsiedniej Basilicaty.

 

Arnaud Delalande

Wenecja, rok 1756. Wieczorem, w opustoszałym teatrze San Luca, ma miejsce makabryczna zbrodnia…

 

Anna Dudek

Grażyna Torbicka, Zbigniew Boniek, Ania Kuczyńska, Jan Rokita, Jacek Pałasiński, Janusz Kaniewski czy Sergiusz Stochmiałek opowiadają, jak można w Polsce żyć po włosku.

 

Sarah Dunant

Pełen rozmachu romans historyczny, a zarazem wspaniała powieść o pożą­daniu, podstępie i przyjaźni, rozgrywająca się w renesansowej Wenecji.

 

Dario Fo

Lukrecja była dzieckiem kardynała Rodrigo de Borgii, późniejszego papieża Aleksandra VI, i jednej z jego luksusowych kurtyzan.

 

Cornelia Funke

Estera chciałaby zatrzymać tylko młodszego Bo, a starszego, Prospera, odesłać do szkoły z internatem. Chłopcy postanawiają zostać razem i wyruszają z Hamburga do odległej Wenecji miasta, które w opowieściach mamy jawiło się jako baśniowa kraina, pełna skrzydlatych lwów i rżących koni.

 

Diego Galdino

Pierwsza poranna kawa jest dla baristy. Zawsze. Massimo jest trzydziestoletnim właścicielem baru i jeszcze nigdy się nie zakochał.

 

Catherine George, Lee Wilkinson, Jacqueline Baird

Trzy kobiety, które los zaprowadził do Wenecji. Każda z nich przekona się, jakie tajemnice skrywa to miasto zakochanych.

 

Elizabeth Gilbert

Elizabeth Gilbert przed trzydziestką miała wszystko, o czym powinna marzyć nowoczesna kobieta: męża, dom za miastem, dobrą pracę. Mimo to nie była ani szczęśliwa, ani spełniona.

 

Kristin Harmel

Aromat prawdziwego cappuccino, smak lekkiego wina, dotyk słońca na twarzy… To wszystko czuje rozsądna Cat, kiedy w porywie serca wraca do Włoch, by odnaleźć młodzieńczą miłość. Jednak sprawy przybierają niespodziewany obrót.

 

Mary Hoffman

Powieść reklamowana jako Imię róży dla nastolatków jest mieszanką wątków kryminalnego i romansowego, żywej akcji i świetnie oddanego kolorytu średniowiecznych Włoch.

 

Philip Kazan

Nino jest geniuszem smaku. Jego dar dla jednych jest błogosławieństwem, inni uznają go za przekleństwo. Gdy Leonardo da Vinci uczy się mieszania pigmentów, Nino łączy cynamon, pieprz, gałkę muszkatołową i wanilię….

 

Wally Lamb

Wielowątkowa saga rodzinna – wielki światowy bestseller pełna prawdy o ludzkiej naturze opowieść o miłości i nienawiści, buncie i przeznaczeniu bogata panorama życia prowincjonalnej Ameryki na przestrzeni wielu dziesięcioleci.

 

Maria Malina Malina

Opowieść o pięknej i głębokiej, lecz niezmiernie trudnej miłości dwojga młodych ludzi. Ona – Polka, pełna wdzięku, delikatności i naiwnego uroku, niedoświadczona w miłości studentka romanistyki. On – Włoch z głębokiego Południa, niebywale przystojny, pełen temperamentu, otwarty i czuły, lewicujący student.

 

Donna Leon

 

Norman Lewis

Kiedy Lewis przybył do Neapolu, sytuacja – podobnie jak w reszcie kraju – poważnie się komplikowała. Kampania włoska trwała, Mussolini…

 

Stefano Liberti

Stefano Liberti poświęcił wiele lat na rozmowy z tymi, których największym pragnieniem jest ucieczka. Na południe od Lampedusy opowiada o przyczynach i motywacji popychających afrykańskich emigrantów do ruszenia w niebezpieczną podróży przez cały kontynent aż do niepewnego europejskiego celu.

 

Marcin Nowak Lubecki

W przewrotnym debiucie Marcina Nowaka Lubeckiego odnajdujemy go w rzeczywistości PRL-owskiej jako zaangażowanego politycznie literata, uznanego pisarza, prezesa Związku Literatów Polskich, sygnatariusza antydemokratycznych uchwał.

 

Erri De Luca

Montedidio, w wolnym przekładzie: Góra Pana, uboga dzielnica Neapolu. Trzynastoletni chłopiec uczy się zawodu stolarza, miłości przez podwójne m (ammore), sztuki rzucania bumerangiem i dorosłego życia.

 

Tomasz Mann

Książka zawiera dwa opowiadania, tytułową Śmierć w Wenecji oraz Mario i czarodzieja.

 

Ferenc Mate

Autentyczna historia małżeństwa Máté pełna jest niepowtarzalnego smaku idyllicznej Toskanii, szlachetnych trunków i rozpływających się w ustach potraw.

 

Pod koniec lat osiemdziesiątych Candace i Ferenc Máté opuścili Nowy Jork, aby osiedlić się w starym gospodarstwie na wzgórzach Toskanii.

 

Máté przeciwstawia toskańską mądrość konsumpcyjnemu modelowi życia, z bezosobową kulturą wielkomiejską i spadkiem poczucia bezpieczeństwa.

 

Predrag Matvejević

Autor snuje opowieść nie tylko o wspaniałych obrazach i kościołach, ale na przykład o różnych rodzajach drewna, kamienia czy cegły użytych do wzniesienia pięknych budowli. Albo o anonimowych, starożytnych mapach miasta.

 

Frances Mayes

„Pod słońcem Toskanii” to opowieść życia autorki, która po przykrych osobistych przejściach zaczyna wszystko od nowa: kupuje stary dom na toskańskiej wsi, z wielką miłością i pietyzmem go odnawia, rozkoszuje się leniwie płynącym życiem włoskiej prowincji, urodą zabytków, smakiem wymyślonych przez siebie potraw – bo jest ona wielkim smakoszem i doskonałą kucharką; dwa rozdziały książki to po prostu zestaw niezwykle oryginalnych przepisów kulinarnych.

 

Bella Toskania to kontynuacja Pod słońcem Toskanii, czyli kolejny notatnik z zapiskami z życia powszedniego Amerykanki osiadłej na włoskiej prowincji.

 

Słoneczna opowieść z wątkami autobiograficznymi, pełna przepisów kulinarnych, włoskiej architektury i sennego klimatu prowincjonalnych miasteczek.

 

Ian McEwan

Doskonałe połączenie thrillera ze studium ciemnych stron ludzkiej psychiki. Colin i Mary, para z siedmioletnim stażem, spędzają wakacje w Wenecji.

 

Eduardo Mendoza

Grzechem jest nie mieć marzeń. Fábregas rzuca wszystko – rodzinę, firmę, kochankę. Przeznaczenie lub przypadek prowadzi go do Wenecji.

 

Iwona Menzel

W zawieszonej wysoko nad urwiskiem willi, z której okien rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Capri i wyrastający nieoczekiwanie pośrodku morza Castello Aragonese, co roku spotyka się gromadka stałych gości.

 

Jarosław Mikołajewski

Czytając te opowiadania Wisława Szymborska śmiała się i wzruszała. Pewnie odnajdywała w nich tę samą piękną dziwność świata, nad którą zachwyt i którą zadziwienie uczyniły z niej Poetkę. Bo proza Mikołajewskiego jest na swój niezwykły sposób „szymborska” – erudycyjna i przewrotna, głodna wysmakowanych doznań i pełna pasji ukrytej za lekko ironicznym dystansem.

 

Alberto Moravia

Rękopis Kobiety leoparda starannie złożony w twardej granatowej teczce znaleziono na biurku Alberto Moravii w dniu jego śmierci.

 

Marcello za wszelką cenę pragnie normalności. Rozpamiętując wydarzenia z dzieciństwa, które ukształtowały jego życie, angażuje się w działalność rosnącego w siłę ruchu faszystowskiego. Gdy otrzymuje zlecenie zabicia dawnego profesora, nie waha się nawet przez moment

 

Utwory Moravii ukazują życie wyższych sfer włoskich, rzymskiego mieszczaństwa, a także sklepikarzy, nędzarzy, „małych” oszustów i cwaniaków. Pisarz po mistrzowsku rysuje psychikę swoich bohaterów, wnikliwie analizuje ich postawy moralne, wiernie odtwarza obyczaje różnych środowisk.

 

„Matka i córka” to pełna napięcia i wzruszająca historia dwóch kobiet, które wojna światowa wyrwała z cichego domu na Zatybrzu i rzuciła w wir dramatycznych zdarzeń. Powieść tłumaczona na wiele języków, a oparty na niej film, który wyświetlano również na polskich ekranach, przyczynił się do tym większego jej rozgłosu. W roli matki wspaniała Sophia Loren.

 

Czym jest nuda? Szczególnym stanem ducha i umysłu. Niezdolnością wyjścia poza samego siebie, mgłą, w której gubi się myśl…

 

„Życie jest taki, jaki jest. Nie da się go zmienić”-powtarzają starsi bohaterowie tej powieści. I żyją-Leo, Liza, Maria Gracja-spleceni łóżkowymi intrygami, próżni, zawistni, zakłamani.

 

Zbiór opowiadań. Cudownie niedzisiejsze, ascetyczne w wyrazie, dowcipne, prześmiewcze, zmuszające do myślenia i formułowania własnych wniosków, pokazujące prawdziwe życie na przykładzie zwyczajnych do bólu historii.

 

Podróż 20-latka, która ma być spotkaniem z kilkanaście lat nie widzianym ojcem, a staje się obsesyjną, choć świadomą próbą przepracowania traumy z okresu dzieciństwa, związanej z matką. A nieżyjąca matka pociąga za wszystkie sznurki tej powieści.

 

Młody krytyk teatralny Riccardo Molteni marzy o karierze dramaturga. Niestety, sytuacja finansowa skutecznie uniemożliwia mu oddanie się swojej pasji.

 

34 nowelki „raju” to 34 małe studia psychiki kobiecej. Moravia prezentuje kobiety oryginalnie – często ironicznie czy wręcz złośliwie, co przydaje „rajowi” atrakcyjności.

 

44 opowiadań objętych tytułem „Rzecz jest tylko rzeczą”. Moravia, świetny obserwator i głęboki moralista, poświęca uwagę sprawom przeciętnego współczesnego człowieka, a zwłaszcza psychice mieszkańców wielkiego miasta.

 

Adriana jest młoda i olśniewająco piękna. Wychowana została przez matkę, która przeżyła całe swoje dorosłe życie w przekonaniu, że nawet jeżeli miała kiedyś szansę na szczęśliwe i dostatnie życie, straciła ją przez ciążę i małżeństwo z ojcem Adriany.

 

Kobieta, która prowadzi dom publiczny i zmusiła swoją 14-letnią córkę do uprawiania nierządu. Dziewczyna, która po traumatycznych doświadczeniach z przeszłości żyje w wyimaginowanej rzeczywistości.

 

Kazimierz Mrówka

Opowieść składa się z dwóch części. Pierwszą („Do Wenecji”) stanowi literacki opis podróży do Wenecji, natomiast druga („Wenecja – Inna utopia”) zawiera pięć esejów filozoficznych poświęconych temu miastu na wodzie: „Utopia budowania na wodzie”, „Linia labiryntu”, „Wenecja w zwierciadle odbita”, „Śmierć (w) Wenecji”, „Maska”.

 

Susan Parisi

Thriller historyczny: ekscytująca i lubieżna powieść w klimacie słynnego Pachnidła, rozgrywająca się w XVIII-wiecznej Wenecji podczas karnawału.

 

Nicky Pellegrino

Na słonecznych sycylijskich wzgórzach cztery kobiety uczestniczą w kursie gotowania i jednocześnie pobierają lekcję życia.

 

Przepis na życie wydaje się z pozoru czymś błahym: miłość, szczęście, rodzina, przyjaciele i trochę jedzenia. Czy to aż tak proste?

 

Porywająca historia o miłości i muzyce, o jedzeniu i o pasji. Nie ma drugiego takiego miasta jak Rzym lat 50. Brukowane ulice, fontanny i klimatyczne place pełne życia podczas upalnych dni, kafejki i bary, z których nocą dobiega muzyka.

 

Ciepła i wzruszająca opowieść o czterech kobietach, które podczas wakacji na Majorce postanawiają, że bez względu na to, co się wydarzy, za cztery lata ponownie spotkają się w jakimś pięknym, słonecznym miejscu.

 

Dwie zwaśnione rodziny, dwie historie miłosne, mnóstwo pysznego włoskiego jedzenia! Siostra Piety Martinelli wkrótce wyjdzie za mąż, a Pieta, która jest znaną stylistką ślubnych sukien, otrzymała zadanie przygotowania stroju dla panny młodej.

 

Peter Pezzelli

Carter Quinn, po powrocie z college’u do rodzinnego Rhode Island, postanawia nauczyć się włoskiego. Nauka obcego języka nie jest jednak prosta, a to za sprawą nauczyciela, Giancarlo. Ekscentryczny staruszek, profesora muzyki, który od lat jej nie tworzy, mieszka sam.

 

Mario Puzo

Ostatnia, pośmiertnie wydana powieść wybitnego amerykańskiego pisarza. Barwny fresk historyczny osadzony w realiach Włoch przełomu XV i XVI wieku, ukazuje rodzinę Borgiów, władającą wówczas Rzymem, jako pierwszą włoską mafię, duchowych przodków klanu Corleonów, unieśmiertelnionego w Ojcu Chrzestnym.

 

Don Vito Corleone jest Ojcem Chrzestnym jednej z sześciu nowojorskich rodzin mafijnych. Tyran i szantażysta (słynne powiedzenie „mam dla Ciebie propozycję nie do odrzucenia”), a zarazem człowiek honoru, sprawuje rządy żelazną ręką.

 

Barbara Quick

Historia dziewczyny tak uzdolnionej muzycznie, że Vivaldi zadedykował jej wiele koncertów. Opowieść o dojrzewaniu, miłości, sztuce pełna malowniczych szczegółów z życia XVIII-wiecznej Wenecji i twórcy „Czterech pór roku”.

 

Peter Robb

W ciągu kilku tysiącleci swojej historii Sycylia wielokrotnie była sceną okrutnych wojen, cierpienia i przemocy. Ta słoneczna wyspa wraz ze swymi plażami, gajami oliwnymi i zabytkami architektury antycznej nieraz pogrążała się w głębokim mroku.

 

Cathy Rogers, Jason Gibb

Nie wiedzieli nic o Włoszech i nikogo tam nie znali, ale uwielbiali oliwę i przygody. Cathy i Jason rezygnują z dobrze płatnej pracy producentów telewizyjnych w Los Angeles. Wraz z roczną córeczką wyruszają w podróż ku nowemu życiu we Włoszech.

 

Blanka Rolando

To  zbiór opowiadań powstałych pod wpływem arcydzieł malarstwa włoskiego, obrazów Mantegni, Caravaggia, Tycjana czy Leonarda Da Vinci.

 

Karol Schulz

Książka poświęcona życiu i twórczości genialnego mistrza Odrodzenia włoskiego – Michała Anioła. Niezwykłe dzieje wielkiego artysty, jego tragiczne zmagania, miłość, triumfy i klęski – ukazał autor na szerokim tle historycznym renesansowych Włoch, dworskich intryg i watykańskich spisków.

 

Marcus Sedgwick

Śmierć się zjawia pod wieloma postaciami, lecz w Wenecji przybywa wodą. Marko i Sorrel muszą odnaleźć zaginionych ojców. Krok w krok podąża za nimi dziwny mężczyzna z szablą. Tylko on wie, że we mgle nad laguną czai się nieśmiertelne zło.

 

Luca Spaghetti

Luca Spaghetti urodził się w Rzymie w roku 1970 i naprawdę tak się nazywa. We wrześniu 2003 roku poznał Elizabeth Gilbert i to spotkanie zmieniło jego życie. Był jej cicerone po Wiecznym Mieście i stał się jednym z najbardziej popularnych bohaterów światowego bestsellera Jedz, módl się, kochaj.

 

Kerrelyn Sparks

Typowy wieczór kawalerski to piwo i piękne kobiety. Wampiryczny wieczór kawalerski jest taki sam, tyle że pije się blissky (syntetyczną krew o smaku whiskey). A nikt nie potrafi zorganizować lepszej imprezy niż Jack, nieśmiertelny potomek Casanovy.

 

Maja Stoop

Włochy to nie tylko Rzym, Wenecja i popularna pizza. Zamiast zwiedzać Koloseum czy Forum Romanum, warto wybrać się do niewielkiej miejscowej winnicy albo wziąć udział w zbiorach oliwek.

 

Antonio Tabucchi

Dawno nieżyjący wujek z Lukki w dalekim Singapurze szepcze autorowi do ucha coś ważnego, czego nie zdołał powiedzieć mu za życia.

 

Debiutancka powieść włoskiego pisarza zafascynowanego Portugalią.

 

Jon Trace

Były ksiądz Tom Shaman, rozczarowany latami służby w najniebezpieczniejszych dzielnicach Los Angeles, decyduje się na spontaniczną podróż do Wenecji.

 

Adriana Trigiani

Ta barwna współczesna saga rodzinna opowiada o Angelini Shoe Company, warsztacie robiącym eleganckie ślubne pantofelki od 1903 roku, a teraz znajdującym się na krawędzi bankructwa.

 

Ciepła opowieść z atrakcyjnymi plenerami, odważną i kochliwą bohaterką oraz fascynującą rodzinną tajemnicą… Valentine przejmuje wraz z bratem rodzinną firmę obuwniczą.

 

Ostatnia część trylogii o losach Valentine skupia się na planach ślubnych i małżeństwie z Gianlucą Vechiarellim, przystojnym Włochem starszym od niej o dwadzieścia lat.

 

Pełna życiowej mądrości opowieść o dwojgu zagubionych ludzi, którym udało się ocalić swoją miłość.

 

Czterdziestoletni dekorator wnętrz Bartolomeo di Crespi, wyrafinowany esteta, fanatyk swojej pracy i zaprzysięgły kawaler, nie ma już czasu i ochoty na własne życie.

 

Skarbnica złotych rad dwóch niezwykłych kobiet. Lucia Spada Bonicelli (Lucy) oraz Yolanda Perin Trigiani (Viola) przeżyły niemal cały dwudziesty wiek jako kobiety pracujące, łącząc karierę zawodową z prowadzeniem domu.

 

Salley Vickers

Po śmierci przyjaciółki, Julia Garnet, szacowna Angielka w średnim wieku, postanawia zamieszkać w Wenecji, która stawia wyzwanie jej ostrożnemu życiu.

 

Ellio Vittorini

Powieść, osnuta na wątku podróży narratora-protagonisty na Sycylię, jest rodzajem obrachunku z życiem i powrotu do jego symbolicznych korzeni: do rodzinnego domu w górach, do ziemi, do matki, do ludzi, którzy czują podobnie jak on sam.

 

Eva Völler

Siedemnastoletnia Anna spędza wakacje w Wenecji. Podczas jednego ze spacerów jej uwagę przykuwa czerwona gondola. Dziwne. Czyż w Wenecji wszystkie gondole nie są czarne?

 

Michael White

W krypcie kaplicy Medyceuszy we Florencji dwoje naukowców: Edie Granger i jej wuj, Carlin Mackenzie, bada zmumifikowane szczątki jednego z najpotężniejszych rodów włoskiego renesansu.

 

Marek Zagańczyk

Zastanawiam się, jak wyglądałaby moja podróż do Sieny. Kogo wziąłbym do plecaka, obok ubrań, szczoteczki do zębów, kart bankomatowych. Herberta? Miłosza? Larkina?

 

Zdaję sobie sprawę, że na tej liście brakuje jeszcze wielu wspaniałych autorów, jednak doszłam do wniosku, że trzeba zacząć. Mam jednak nadzieję, że razem stworzymy drugą część zestawienia dzieł literackich, których akcja dzieje się we Włoszech.

 

Tymczasem pozdrawiam,

Magda

The following two tabs change content below.

italiapozaszlakiem

Z wykształcenia biolog morza, z doświadczenia project manager od zadań specjalnych i team leader zespołów niemożliwych. W wolnym czasie uprawia podróże żeglarsko - enokulinarne do Włoch, które są lekiem na całe zło. Prywatnie żona oraz mama Tymona & Toli.

  29 comments for “110 książek, które zabiorą Cię do Włoch

 1. 22 sierpnia 2017 o 20:35

  Wyspy zaczarowane Łysiaka, Podróże do Włoch Iwaszkiewicza, Podróże do Włoch Goethego, Piovene Podróż po Włoszech
  + polecam mój przewodnik Włochy jakich nie znacie i Romans po włosku :)

  Pozdrawiam najserdeczniej

 2. ~Emilia
  3 maja 2017 o 03:00

  No i z mniej sielankowej literatury:
  „Chrystus zatrzymał się w Eboli” Carlo Levi
  Oraz „Gomorra” Roberto Saviano

 3. ~Emilia
  3 maja 2017 o 02:57

  Jeszcze książki wspomnieniowo-biograficzno-kulinarne:
  Zielona Toskania – Aleksandra Seghi

  Kropla oliwy. Moje sycylijskie wakacje Simonetta Agnello Hornby
  W miasteczku długowieczności. Rok przy włoskim stole – Tracey Lawson

 4. ~pękłaszyba
  28 kwietnia 2017 o 23:51

  Polecam też „Witaj, smutku” Francoise Sagan

 5. ~Michał Stąporek
  25 kwietnia 2017 o 22:42

  Dzień dobry,
  myślę, że warto dopisać książki z dorobku polskiego pisarza z przełomu XIX i XX wieku, Kazimierza Chłędowskiego, który napisał genialny zestaw dzieł prezentujących historię i kulturę Włoch: 1. Rzym – ludzie odrodzenia, 2. Rzym – ludzie baroku, 3. Opowieści Neapolitańskie, 4. Dwór w Ferrarze, 5. Siena, 6. Bona Sforza. Ostatnie wydania są z końca lat 50, ale dostępne na Allegro. Pozdrawiam serdecznie

 6. ~Ewa T.
  13 stycznia 2017 o 12:09

  Wydaje mi sie, że brakuje
  Anna Maria Goławska, Grzegorz Lindenberg TOSKANIA i okolice UMBRIA Przewodnik subiektywny. Pozdrawiam ET

 7. ~Magda
  14 grudnia 2016 o 15:55

  A ja mam troszkę inne pytanie:)
  Czy znacie jakieś albumy o Włoszech ale z włoskimi opisami?

  • italiapozaszlakiem
   1 marca 2017 o 20:33

   Niestety takiego nie szukałam w Polsce. We Włoszech oczywiście bez problemu.

 8. ~girasole
  21 października 2016 o 20:52

  Dodałabym jeszcze książki z cyklu – trylogia włoska Ewy Bieńkowskiej 1. Co mówią kamienie Wenecji; 2. Spacery po Rzymie; 3. Historie florenckie. Szczerze polecam:-)

  • italiapozaszlakiem
   24 października 2016 o 21:42

   Bardzo, bardzo dziękuję za kolejne, fantastyczne pozycje! To powinno być 1000 książek o Italii, a nie tylko 100.

 9. ~Iwona
  13 lipca 2016 o 14:33

  Dorzucam do II części listy:
  Diego Galdino, Nie pozwolę Ci odejść
  Santa Montefiore, Włoskie zaręczyny
  i obowiązkowo piękne cudowne:
  Zbigniew Herbert, Barbarzyńca w ogrodzie

  • italiapozaszlakiem
   15 lipca 2016 o 13:50

   Wspaniale!!! Jesteś nieoceniona :). Dziekuję za cenny dodatek.

 10. ~Scarafaggio
  22 czerwca 2016 o 15:35

  Dodałabym jeszcze:
  => Margaret Mazzantini
  => Elena Ferrante
  => Donato Carrisi
  => Roberto Saviano
  => Peter Moore
  => Paweł Muratow
  oraz Ewa Cichocka „Sycylia”, John Hooper „Włosi”, Rafael Nadal „Klątwa rodziny Palmisano”

  • italiapozaszlakiem
   22 czerwca 2016 o 21:14

   Dziękuję, świetny zestaw!

 11. ~Ania
  22 czerwca 2016 o 10:20

  Świetny pomysł z tym zestawieniem. W sam raz na wakacje. Dziękuję. :)

  • italiapozaszlakiem
   22 czerwca 2016 o 11:12

   Bardzo dziękuję :).

 12. 21 czerwca 2016 o 13:21

  Koniecznie trzeba dorzucić książkę Melanii Mazzucco „Taki piękny dzień”, na podstawie której Ferzan Ozpetek nakręcił przecudowny film „Un giorno perfetto”…

  • italiapozaszlakiem
   21 czerwca 2016 o 22:38

   Kuba, bardzo dziękuję!!!!

  • 22 czerwca 2016 o 08:40

   zawsze do usług :)

 13. 20 czerwca 2016 o 19:06

  Dużo pozycji już „pochłonełam”. Z Mayes miałam chyba największy problem, tyle o ile film „pod słońcem…” należy do moich ulubionych, taki przyjemny na leniwe popołudnia, to książkę „zmogłam” ale było ciężko. Polecam „tamtego lata na Sycylii” de Blaisi ;)

  Pozdrawiam!

  • italiapozaszlakiem
   21 czerwca 2016 o 10:15

   Dziękuję za polecenie :).

 14. ~Anna
  20 czerwca 2016 o 13:40

  Tu mi jeszcze bardzo brakuje książek Dario Castagno „Za dużo słońca Toskanii”, „Za dużo wina Toskanii”, „Dzień w Toskanii”, „Osteria w Chanti”. Pozdrawiam miłośników Włoch ;-)

  • italiapozaszlakiem
   21 czerwca 2016 o 10:14

   Dziękuję :).

 15. ~aga
  20 czerwca 2016 o 02:42

  „Inferno” Dona Browna z Florencją w tle – film w kinach w październiku :)

  • italiapozaszlakiem
   20 czerwca 2016 o 08:23

   Już nie mogę się doczekać :). Dziękuję!

 16. ~centoangeli
  19 czerwca 2016 o 21:02

  Jeszcze „Inferno” Dana Browna, „Wieczory w Umbrii” Marleny de Blasi i trylogia Penelope Green! :)

  • italiapozaszlakiem
   20 czerwca 2016 o 08:23

   Bardzo dziękuję!!

 17. 19 czerwca 2016 o 17:32

  Na tej liście stanowczo brakuje książek Tima Parksa. :)

  • italiapozaszlakiem
   19 czerwca 2016 o 19:27

   Dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *