Italia biograficznie. Luigi Lavazza i jego kawa

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×
To jedna z tych historii od pucybuta do milionera, a dokładnie od syna biednego rolnika do światowej klasy producenta kawy.
 
Luigi Lavazza urodził się w 1859 roku w Murisengo, niewielkim miasteczku w prowincji Turyn (Piemont). W wieku 25 lat z kilkoma Lirami w kieszeni przyjechał do Turynu szukać dla siebie lepszej przyszłości. Był niezwykle ambitny, imał się rozmaitych prac, był robotnikiem, sprzedawcą, a wieczorami pilnie studiował zagadnienia z handlu i zarządzania. 
 
Źródło Luigi Lavazza (24.04.1859-16.08.1949)
 
W końcu w 1895 roku udaje mu się spełnić swoje, jak mu się wówczas wydawało – największe marzenie - za 26 000 Lirów kupił niewielki sklep spożywczy Paissa Olivero przy Via San Tommaso w Turynie. Sklep cieszył się popularnością, ale prawdziwym skarbem okazała się kawa. Nikt wcześniej nie spróbował tego, co zrobił Luigi. Po raz pierwszy zaparzano kawę będącą mieszanką różnych gatunków ziaren. Dlaczego nikt wcześniej na to nie wpadł? Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Kawa była palona i mieszana takze wg życzeń klientów.
 
Firma rozwijała się, przeszła ze sprzedaży detalicznej do hurtowej. W roku 1910 Luigi wprowadza oficjalnie do firmy swoich 3 synów: Mario, Beppe i PericleDzięki wprowadzeniu nowoczesnych maszyn zwiększono produkcję, i wkrótce firma Lavazza zyskała miejsce w pierwszej dziesiątce importerów i producentów kawy we Włoszech. 
 
Kolejną niezwykle ważną innowacją było wprowadzenie w roku 1925 szczelnego, pergaminowego opakowania, dzięki któremu kawa Luigiego mogła trafiać do konsumentów poza Turynem i wyróżniała się najdłużej zachowującym się aromatem i smakiem.
 
Mały sklep spożywczy w 1927 r. stał się nowoczesnym Luigi Lavazza SpA. Logo Lavazza, jakie znamy powstało, gdy roczna produkcja kawy wyniosła 1000 ton.
 
 
 
Luigi miał takie powiedzenie:
Musimy być profesorami poszczególnych produktów.
Głęboko wierzył w te słowa. Jego specjalnością była kawa i w tym był prawdziwym ekspertem.
 
W 1933 roku Luigi Lavazza po 38 latach pracy przeszedł na emeryturę, wcześniej przekazując swoje udziały w spółce trzem synom. Wtedy właśnie zapadła decyzja, że firma będzie zawsze w rękach rodziny Lavazza.
Luigi zmarł w 1949 roku w wieku 90 lat.
 Luigi Lavazza Story
Największe marzenie Luigiego, aby Italy’s Favourite Coffee była dla całego świata, zrealizowano w 1980 roku, gdy Lavazza (w trzecim pokoleniu) z powodzeniem rozszerzyła swoją działalność poza Europę – do Ameryki Północnej i Południowej, Wielkiej Brytanii i Australii. Po prawie wieku doskonalenia, palenia i mieszania najlepszych kaw z całego świata, Lavazza stała się jednym z największych i najbardziej szanowanych marek kawy na świecie.
Lavazza jest obecna w ponad 90 krajach świata , a jej siedziba nadal znajduje się w Turynie i jest kontrolowana obecnie przez czwarte pokolenie potomków Luigiego. Dzięki postępowi w technologii, niezależnie od tego, gdzie na świecie kupujesz Lavazzę, w Madrycie, w Szczecinie, czy Ushuaia w Argentynie – jej bogaty smak i aromat jest dokładnie taki sam.
 
Nie ma Włocha, który nie wskazałby swojej ulubionej Lavazzy. A ta ukochana kawa Włochów zwykle jest czerwona lub złota, czyli Qualità RossaQualità Oro.
 
Pozdrawiam,
Magda
The following two tabs change content below.

italiapozaszlakiem

Z wykształcenia biolog morza, z doświadczenia project manager od zadań specjalnych i team leader zespołów niemożliwych. W wolnym czasie uprawia podróże żeglarsko - enokulinarne do Włoch, które są lekiem na całe zło. Prywatnie żona oraz mama Tymona & Toli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *