Wino sprzed ery filoksery. Kampania, Tramonti

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

We Włoszech nadal prosperuje kilka winnic, którym udało się uniknąć ataku filosery w II poł. XIX wieku. Mieli mnóstwo szczęścia, albo warunki klimatyczno-glebowe utrudniające rozwój filoksery lub … bardzo dużo szczęścia. O wojnie z filokserą możecie przeczytać tu. Dziś o jednym z takich miejsc, na południu Włoch, w rejonie Kampania, zaledwie 12,5 km od przepięknego Amalfi. 

Tymczasem do Amalfi dopłynęłam jachtem z Capri. Był wrzesień 2012 roku. Morze nie było spokojne, deszcz nas także nie oszczędził. Ale i tak na morzu było pięknie.

Amalfi-sea3 Amalfi-sea2

Z Amalfi do Tramonti

 

Po kilku godzinach deszczu, błoto z gór wylądowało w morzu na wysokości Amalfi i sąsiednich miasteczek. Miejscowi twierdzili, że nie padało od 7 miesięcy, ale czy to prawda? Faktem jest, że kanały burzowe nie wytrzymały i do morza spłynęło z wielkim impetem tysiące litrów błota zrywając po drodze wszelkie zabezpieczenia.

 

Amalfi-4 Amalfi-3 Amalfi-2
Tymczasem naszym celem była niezwykła winnica położona w górach, w Tramonti. Widząc, że ulice zamieniły się w rwące strumienie zaczęliśmy z przyjaciółmi wątpić w powodzenie naszej eskapady. Busy przyjechały o umówionej godzinie, więc zajęliśmy miejsca i w drogę.

 

Takie widoki ukazywały się naszym oczom z okien autobusu.

 

Amalfi

Okazało się, że nie jest łatwo trafić na miejsce. Po drodze musieliśmy podpytywać miejscowych o drogę i nieco kluczyliśmy. Ale skoro nawet filoksera tam nie dotarła, droga nie mogła być prosta. Naszym celem była Azienda Agricola Tenuta San Francesco w miejscowości Tramonti, 12,5 km od Amalfi.

 

*aziendafirma, przedsiębiorstwo
*azienda agricolagospodarstwo rolne
 
W Tramonti czekało nas proste chłopskie jedzenie, zgodne z porą roku i położeniem geograficznym oraz degustacja win z fantastycznej i absolutnie unikalnej antycznej winorośli.

Jest to miejsce niezwykłe. Rodzinne przedsiębiorstwo od pokoleń. W czasie przygotowywania dla nas posiłku podchodzę do kobiet i zagaduję, a one chętnie opowiadają o swojej ciężkiej pracy, pokazują zniszczone i twarde dłonie, są pełne ciepła i prawdziwie szczerego uśmiechu.

 

Tramonti, Kampania
Tramonti, Kampania
Tramonti, Kampania
Tramonti, Kampania
Tramonti, Kampania
Gdy przestało padać podjechaliśmy do winnicy. Miałam zaszczyt przytulić się do winorośli, która ma 500 lat!!
 Tramonti-Azienda-Agricola-Tenuta-San-Francesco-1Tramonti1Tramonti8Tramonti5

 

Czas na nowoczesność

 

W roku 2004 postawili na nowoczesne wyposażenie, zatrudnili znanego enologa Carmine Valentino i … zaczęli odnosić sukcesy. 

Tramonti wina

 

Ich najlepszym winem jest czerwone „È Iss”, które zrobiło furorę wśród koneserów na słynnych targach Vinitaly w Weronie. „È Iss” to w dialekcie i oznacza „È lui!”, „To jest to!”. To jak powiedzieć:  

 

Ecco, è lui il vero vino che identifica un antico sapore – to jest to, prawdziwe wino, które odtwarza prastary smak
Produkowane w ograniczonej ilości wyłącznie z ręcznie zbieranych winogron TINTORE
 
Czy warto skusić się na „È Iss”? Na wino Prephilloxera? Mój znajomy opisał je tak:
Wino kompletne, urzekające od początku do końca. Wino, które można sparować z jedzeniem, ale które lepiej smakować solo. Bo rzeczy kompletnych uzupełniać nie warto.
Czy mam dodać coś więcej?

 

Eiss

Nagradzane „È Iss”

Jak dojechać

Na miejsce dojeżdża się – przy optymistycznym założeniu, że się nie zgubimy – ok. 40 min z Positano, 20 minut z Amalfi, 15 min z Ravello. Jadąc na południe autostradą A3 Napoli-Salerno należy wybrać zjazd na Angri, kierunek Corbara, dalej jechać na Tramonti, lokalizacja Corsano. Dla spragnionych chęcią wyjazdu do winnicy, wszelkie dane znajdziecie na stronie Azienda Agricola Tenuta San Francesco.
Pozdrawiam,
Magda
 
The following two tabs change content below.

italiapozaszlakiem

Z wykształcenia biolog morza, z doświadczenia project manager od zadań specjalnych i team leader zespołów niemożliwych. W wolnym czasie uprawia podróże żeglarsko - enokulinarne do Włoch, które są lekiem na całe zło. Prywatnie żona oraz mama Tymona & Toli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *