Italia językowo. Włoskie wyzwanie. Podsumowanie tygodnia #6. Il Postino

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×
W tym tygodniu załatwialiśmy sprawy na poczcie. Pisaliśmy list, kupowaliśmy pocztówkę, znaczek, widzieliśmy się także z naszym listonoszem. Kiedy ostatni raz dostaliście prawdziwy list pocztą?


Polecam dziś fragmencik filmu Witaj na południu (Benvenuti al Sud), którego akcja ściśle związana jest z urzędem pocztowym. Signor Scapece ma do załatwienia ważną sprawę na poczcie, ale cóż … w końcu są na południu, a główny bohater przyjechał tu z północy i chyba ma pewien problem:).
A oto nasze słówka tygodnia #6

Poniedziałek
#il francobollo – znaczek pocztowy

Wtorek
#il cartolina – pocztówka [czyt. il kartolina]

Środa
#il postino – listonosz [czyt. il postino]
#il portalettere – listonosz [il portalettere] 

Czwartek
#la lettera – list [czyt. la lettera]

Piątek
#l‚ufficio postale – poczta [czut. lufficio postale]


A dla tych, co chcą więcej

Il Postino zilustrowaliśmy plakatem z filmu Listonosz, który miał 4 nominacje do Oskara, zdobył 1 statuetkę, zdobył także szereg innych nagród na festiwalach filmowych na całym świecie. Oto fragment historii, którą przedstawia Il Postino.

Rok 1952, na jednej z niewielkich wysepek u wybrzeży Włoch mieszka Mario Ruoppolo, syn ubogiego rybaka, który marzy o innym życiu niż kontynuacja rzemiosła ojca. Okazja pojawia się, gdy na wyspę przyjeżdża sławny poeta Pablo Neruda, którego reżim zmusił do opuszczenia rodzinnego Chile. Rząd włoski zdecydował się przyznać poecie prawo do azylu politycznego. Neruda otrzymuje ogromne ilości listów, pojawia się więc konieczność zatrudnienia nowego listonosza. Ledwo piśmienny Mario dostaje swoją szansę i zostaje prywatnym listonoszem poety. Wkrótce zawiązuje się między nimi nić sympatii. Mario jest zafascynowany osobowością Nerudy, a poetę wzrusza jego naiwność i niewinność. 
Kiedy Mario zakochuje się w pięknej Beatrice z wioski, Neruda niczym Cyrano De Bergerac pomaga mu zdobyć względy nieprzystępnej dziewczyny ucząc go sztuki pisania wierszy miłosnych. Jednak Mario wykorzystuje jako własne wczesne wiersze miłosne Nerudy i uwodzi dziewczynę. Ciotka Beatrice chcąc przerwać związek, skarży się Nerudzie, który zobaczywszy własne wiersze pisane ręką listonosza, lekko się obrusza. A co na to Mario? 
- Co Ty sobie myślisz poeto, napisałeś i to już nie jest Twoje, ludzie mogą je wykorzystywać dla siebie. 
Co było dalej, możecie zobaczyć sami, jeśli jeszcze nie znaccie Il Postino:)
Listonosz (Il Postino), 1994 r.
Reżyseria: Michael Radford
Obsada: Massimo Troisi, Philippe Noiret i Maria Grazia Cucinotta
Niestety grający główną rolę Massimo Troisi zmarł na atak serca zaledwie 12 godzin po ukończeniu prac nad filmem. 
Saluti!
Magda
Źródło: filmweb.pl
The following two tabs change content below.

italiapozaszlakiem

Z wykształcenia biolog morza, z doświadczenia project manager od zadań specjalnych i team leader zespołów niemożliwych. W wolnym czasie uprawia podróże żeglarsko - enokulinarne do Włoch, które są lekiem na całe zło. Prywatnie żona oraz mama Tymona & Toli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *