Italia mi piace! Jak się uczyć włoskiego w praktyce

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×
Wreszcie spełniło się moje marzenie. Mogę sie uczyć włoskeigo tak, jak lubię najbardziej – czytać, słuchać i mieć gotowe tłumaczenie wszystkich najważniejszych wzrotów użytych w tekście. Jestem słuchowcem, dlatego gdy wpadł mi w ręcę kwartalnik „Italia mi piace” z opcją odłuchiwania artykułów w formacie mp3 byłam zachwycona. Wystarczy mieć w telefonie czytnik kodów QR, dostęp do internetu i gotowe!Ja uparcie słucham kilkukrotnie wybranych artykułów, aby się przekonać, że zrozumiałam tyle, ile się dało biorąc pod uwage moją znajomość włoskiego, a potem przechodzę do czytania.Italia-31To dla mnie bardzo dobra metoda i świetna motywacja do pracy nad językiem. Przeczytanie wysłuchanego wcześniej tekstu jest dla mnie ostateczną weryfikacją, jak naprawdę poszło mi z rozumieniem treści, a moje braki w znajomości słownictwa uzupełniam sięgając do załączonego pod artykułem słowniczka.Dla kogo jest ‚Italia mi piace”?

Ta propozycja jest dla osób posługujących się językiem włoskim w stopniu średniozaawansowanym lub zaawansowanym. Osobom początkującym będzie dość trudno, ale to wcale nie oznacza, że nie warto tu zaglądać. Artykuły są ciekawe i z różnych dziedzin życia, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie, a przy okazji poznajemy Włochy przez pryzmat kultury, kuchni, stylu życia, podróży, ekologii, itp. Znajdziecie tu także nieco gramatyki i ćwiczenia. Italia mi piace! to język włoski w praktyce:).

Co tam znajdziecie?

W numerze wakacyjnym spotkacie piękną Monicę Belluci, wybierzecie się do wspaniałej Umbrii, wpadniecie z wizytą do Kampanii, a także pojedziecie na najpięknięjszą stację metra na świecie w Neapolu. Tematów nie brakuje, jest kulturza, sztuka, ekologia, styl życia, podróże, kulinaria, a także gramatyka włoska.

Arancini siciliani al ragù

Ja skoczyłam z radości, gdy znalazłam przepis na sycylijską specjalność – arancini! Troszkę żałuje, że autor przepisu nie napisał kilku słów o historii tego smakołyku, ale za to bardzo szczegółowo podszedł do opisu samodzielnego przygotowania arancini siciliani al ragù. Jestem jednak ogromnie ciekawa, czy pan Łukasz – autor artykułu sam w domu robił arancini:).

To mi przypomniało moją tegoroczną majówka na Sycylii. Arancini są wyjątkowo sycące i pyszne! Gdy ze znajomymi dopadliśmy bar z arancini, nic innego nie mogliśmy powiedzieć, jak tylko „to jest pyszne”, a twardziele zamówili kolejną porcję.

O pysznym, włoskim jedzeniu przeczytacie także w artykule „Mangiare bene, mangiare sano, mangiare italiano!”. Włosi kochają swoją kuchnię, która jest niezwykle różnorodna, a w czasie jedzenia uwielbiają żywiołowo rozmawiać. Kuchnia włoska podbiła świat, spaghetti, pizzę i risotto je się od Korei, po kraje Ameryki Południowej i Australię. Autorka tekstu wymienia szereg typowo włoskich artykułów spożywczych, które niestety doczekały się licznych podróbek, dlatego przestrzega przed dokładnym czytaniem etykiet. Zwracajcie uwagę na oznaczenia na produktach, szczególnie jeśli są to produktu DOP (denominazione di origine protetta), jak Prosciutto di Parma, mozzarella di bufala, Parmigiano Reggiano, itp.

Jak to jest zrobione

1. Wszystkie słówka w tekstach, które są oznaczone innym kolorem znajdziecie w słowniczku pod tekstem.

2. Artykuły oznakowane kodem QR mają załączone nagrania mp3 dostępne w internecie po zeskanowaniu kodu telefonem z aplikacją do jego odczytu.

3. Słowniczek jest załączony do każdego artykułu.

Jeśli uczycie się włoskiego, Italia mi piace będzie świetnym dodatkiem. Artykuły są z życia wzięte, więc uczycie się praktycznych sformułowań i tym samym bardzo rozwijacie słownictwo.

Strona magazynu: 
http://italiamipiace.pl

Pozdrawiam,
Magda

The following two tabs change content below.

italiapozaszlakiem

Z wykształcenia biolog morza, z doświadczenia project manager od zadań specjalnych i team leader zespołów niemożliwych. W wolnym czasie uprawia podróże żeglarsko - enokulinarne do Włoch, które są lekiem na całe zło. Prywatnie żona oraz mama Tymona & Toli.

  1 comment for “Italia mi piace! Jak się uczyć włoskiego w praktyce

 1. ~ANNA
  9 czerwca 2015 o 18:46

  Kto jeszcze szuka pracę?)
  Jest super propozycja!
  W Preply wciąż wakaty!!!!
  Oferty pracy dla nauczycieli włoskiego Gdańsku!!!
  Szukałam dodatkowy zarobek w internecie i przypadkowo znalazła oferty pracy nauczycieli włoskiego w Gdańsku na Preply.com
  http://preply.com/pl/gdansk/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-włoskiego
  Jak okazało się tam ogromny bank ofert pracy dla nauczycieli!
  Oferty pracy dla korepetytorów zostawiają sami uczniowie.
  Można złożyć swój grafik, zajęcia są na Skypa, jest to bardzo wygodnie i korzystnie.
  Na dany moment pracuję na Preply.com i Państwu rekomenduję spróbować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *