Italia praktycznie. Klasyfikacja win włoskich

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×
Zapewne macie swoje ulubione wino. Lubicie je, bo dobrze smakuje lub kojarzy się Wam z jakąś wyjątkową chwilą, wspaniałym okresem w życiu czy niezapomnianymi wakacjami. Powodów może być całe mnóstwo. Ja także mam swoich faworytów. Gdy kupowałam wczoraj butelkę Prosecco pomyślałam, że kolejny post powinien być o klasyfikacji win włoskich, abyście wiedzieli na co zwaracać uwagę kupując kolejną butelkę.

 

A teraz, co powinniście wiedzieć o włoskich winach. Jeszcze do niedawna (biorąc pod uwagę kilkusetletnią historię winiarstwa we Włoszech) włoskie wina wcale nie cieszyły się uznaniem koneserów. Produkowano dużo wina, ale znajdowały one nabywców głównie na rynku lokalnym. Włosi wzięli jednak się do pracy, usystematyzowali wiedzę, spięli to w solidne przepisy i w 1963 roku stworzyli własną klasyfikację win. Oto ona.

 

Klasyfikacja win włoskich

 

VDT - Vino da Tavola (wino stołowe)

 

Wino stołowe można kupić w każdym markecie, często w kartoniku. Vino da tavola nie musi spełniać żadnych kryteriów związanych z pochodzeniem winogron, doborem ich odmian, technologią produkcji i innymi parametrami. Wino ma być wytworem naturalnego procesu fermentacji winogron i zawierać odpowiednią ilość alkoholu.

Uwaga – są też wina stołowe o wysokiej jakości i kosztują słono (patrzcie pkt. o IGT).

 

DOC - Denominazione di Origine Controllata

 

To wyższa kategoria, we Włoszech jest  wyróżnionych 250 regionów DOC. Szczegółowe przepisy określają obszar, z którego mogą pochodzić winogrona, dozwolone szczepy winogron, dozwolone metody upraw, czy wymagania dotyczące dojrzewania wina. Strasznie dużo przepisów, ale jeśli chce się utrzymać DOC dla swoich win jest to niezbędne.

Listę regionów i win DOC (obecnie 329) możecie sprawdzić tu: Lista win DOC.

 

Mapa regionów DOC

 

DOCG - Denominazione di Origine Controllata e Garantita

 

To najwyższa kategoria. Aby mieć taką etykietke na winie producenci nie tylko muszą spełniać wszelkie warunki określone w przepisach dla win o klasyfikacji DOC, ale dodatkowo wina takie muszą być poddane wnikliwej analizie i komisyjnej degustacji.

Zaledwie 73 wina z 20 regionów szczycą się tą klasyfikacją. Ich listę znajdziesz tu: Lista win DOCG.

 

 

Co dało Włochom wprowadzenie tej klasyfikacji

 

Prócz gwarancji, że jakość wina nie spadnie poniżej pewnego (przyzwoitego) poziomu, okazała się …. zbyt sztywna dla tych, którzy pragną udoskonalać swoje wina wprowadzając innowacje, np. szczepem winogron, które nie są na liście dozwolonych. I tak restrykcyjne przepisy spowodowały, że część producentów przestała się ubiegać o klasyfikację swoich win w DOC czy DOCG, a produkują wina (stołowe) najwyższej jakości! Ustawodawca musiał wyjść im na przeciw i stworzył w 1992 roku kolejną kategorię, IGT.

 

IGT - Indicazione Geografica Tipica

 

Do tej kategorii należą słynne „supertoskany”, czyli toskańskie wina stołowe, jak legendarna Sassicaia (jedno z najdroższych włoskich), a także wina z Piemontu, Veneto i obecnie za „wielką trójką” z wielu innych regionów. Dla tych win najistotniejsze jest pochodzenie z określonego regionu.

 

Sassicaia 

 

Obecnie tzw. „superwina” należą właśnie do tej kategorii, ale uwaga – można się naciąć także na słabe wina, więc jeśli już chcecie wydać pieniądze na wino oznaczone IGT zerkajcie na producenta, jego renoma jest kluczowa.

 

I tak powstała piramida klasyfikacji wina włoskiego:)

 

Obecnie Włochy są największym producentem wina na świecie, wyprzedzili nawet Francję.

 

A przy okazji, polecam mój artykuł na temat czytania etykie win włoskich: Etykiety i kontretykiety win włoskich.

Baci,
Magda

 

The following two tabs change content below.

italiapozaszlakiem

Z wykształcenia biolog morza, z doświadczenia project manager od zadań specjalnych i team leader zespołów niemożliwych. W wolnym czasie uprawia podróże żeglarsko - enokulinarne do Włoch, które są lekiem na całe zło. Prywatnie żona oraz mama Tymona & Toli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *