Włoskie śniadania, moka i mukka

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×
Włoskie śniadanie to espresso i herbatniki (biscotti), rogalik (cornetto) lub tost z nutellą. Oczywiście są i tacy, którzy piją herbatę, ale większość jest wierna tradycji i sile przyzwyczajenia. W końcu …

 

consuetudo altera natura est - przyzwyczajenie jest drugą naturą

 
Czy wiecie, że śniadanie to włosku colazione? Włosi często nie jedzą śniadań w domu, lecz wpadają do pobliskich barów, gdzie piją na stojąco szybkie espresso dobierając sobie coś świeżutkiego i pachnącego, i pędzą do pracy. Niektórzy zamawiają capuccino czy caffè latte, ale musicie wiedzieć, że kawy te wypada we Włoszech zamawiać tylko do południa. Espresso możecie pić całą dobę:). 

 

La colazione – śniadanie

 

Moka

 

A teraz o tym, co z kawą we Włoszech jest nierozerwalne. Używacie w domu mokę (kafetierę)? W każdym włoskim domu jest ich z reguły kilka. Różnej wielkości, na jedną, dwie, czy na kilka filiżanek kawy. Moka pozwala przygotować aromatyczną i mocną kawę. Jej wynalazcą był włoski inżynier, Alfonso Bialetti (1888–1970). Klasyczny wygląd moki jest ośmiokątny, aluminiowy i srebrny. Ale oczywiście teraz są we wszystkich kolorach i choć niejeden dom szczyci się posiadaniem nowoczesnego ekspresu ciśnieniowego zapewniam Was, że moka we włoskich mieszkaniach zawsze się znajdzie. 
 
Macie w domu mokę? Ja mam. I to kilka.

 

Mukka Express

 
A teraz uwaga, będzie mukka. Mukka ExpressCo to takiego? 


Mucca po włosku to krowa, a Mukka Express bardzo przypomina krówkę. Jest biały w czarne łatki. Aby zadowolić różne gusta są także inne wersje kolorystyczne:). Mnie się jednak ta wersja bardzo podoba.

Ale do rzeczy. Kilka lat temu firma Bialetti wypuściła na rynek coś nowego. To moka to robienia cappuccino lub latte. Dodajemy w trakcie przygotowywanie standardowo do dolnego pojemnika wodę, do górnego kawę, a do dzbanuszka na gotowy napój mleko (tylko określoną ilość). Zamyka się wieczko i wciska guzik odpowiedzialny za wytworzenie pienistego mleczka. Po chwili mamy pyszną kawę.
 
 
 
A przy okazji nauczyliście się kolejnych włoskich słów:
 
mucca – krowa
colazione – śniadanie
biscotti – herbatniki 
cornetto – rogalik
moka – kawiarka
 
Baci!
Magda
The following two tabs change content below.

italiapozaszlakiem

Z wykształcenia biolog morza, z doświadczenia project manager od zadań specjalnych i team leader zespołów niemożliwych. W wolnym czasie uprawia podróże żeglarsko - enokulinarne do Włoch, które są lekiem na całe zło. Prywatnie żona oraz mama Tymona & Toli.

  3 comments for “Włoskie śniadania, moka i mukka

  1. 29 sierpnia 2016 o 12:44

    Świetny pomysł, tego co głównie brakuje mi po powrocie do domu z Sardynii to cappuccino o poranku :)

  2. 23 kwietnia 2013 o 14:59

    a ja bardzo chciałabym mieć taką mukkę:)I dziękuję.

  3. 23 kwietnia 2013 o 13:23

    Z ziemi włoskiej do Polski przywiozłem pomysł na takie śniadanie i taką kawę. Super blog!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *