Ponza, ukochana wyspa Rzymian

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×
Jeśli dobrze pamiętam, pierwszy raz usłyszałam o tej wyspie, gdy zachwalała ją Grażyna Torbicka, jako jedno z jej ulubionych miejsc we Włoszech. Zresztą, nie ma się co dziwić, że pani Grażynie się tu podobało, Ponzę upodobały sobie także gwiazdy filmowe, jak Kirk i Michael Douglas, Gina Lolobrigida, Burt Lancaster, Sophia Loren. Kręcono tu także kilka filmów, jak „Satyricon” Frederico Felliniego, filmy dokumentalne Jacques’a Cousteau oraz komedia z Billem Murray’em – „Podwodne życie ze Stevem Zissou”.

 

Ponza, Italy
 
Źródło „Podwodne życie ze Stevem Zissou”
 

Trochę historii

 

Ślady zamieszkania wyspy sięgają neolitu. Mieszkańcami wyspy byli kolejno Fenicjanie, którzy mieli tutaj swój port handlowy, Grecy, od których być może pochodzi nazwa wyspy – greckie „Pontos”, aż w końcu wyspa dostała się w ręce Rzymian. I to właśnie po nich na wyspie pozostały liczne ślady – ruiny rzymskich willi, akweduktów, a nawet wraki statków. Według źródeł rzymskich, nazwa Ponza pochodzi od słynnego namiestnika Judei – Poncjusza Piłata.

 

Ponzę utożsamiano także z mityczną wyspą Ajaja, skąd pochodzi jedna z bohaterek Odysei Homera – czarodziejka Kirke. Wedle tych tekstów, na wyspie mieli przebywać również Argonauci.

 

W średniowieczu, Ponza stała się znaczącym ośrodkiem religijnym za sprawą Benedyktynów, a później Cystersów, którzy wybudowali tu swoje opactwa. Patronem wyspy został został papież Sylweriusz, który został zesłany i zmarł na pobliskiej wyspie Palmarola.
 
No i jeszcze piraci. W XVI w. słynny Czerwonobrody miał na Ponzy jedną ze swych baz wypadowych.

 

Trochę geografii

 
Ponza to największa wyspa w Archipelagu Wysp Poncjańskich, w skład którego wchodzą jeszcze: Gavi, Zannone, Palmarola, Ventotene i Santo Stefano. Wyspa jest oddalona zaledwie o 33 kilometry od Monte Circeo, położonego mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Rzymem, a Neapolem.
Ponza, Italy
Ponza leży w połowie drogi między Rzymem, a Neapolem
 
To górzysta wyspą pochodzenia wulkanicznego, obfitującą w strome, skaliste wybrzeża oraz klify. Jest mnóstwo podwodnych jaskiń i przebogate życie podwodne, dlatego Ponza jest chętnie odwiedzana przez amatorów nurkowania. Na wyspie znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż w regionie, Chiaia di LunaMożna się na nią dostać tunelem wydrążonym w skałach jeszcze przez starożytnych Greków. Plaża ma 150 metrów długości, a nad nią wznosi się około 100 metrów pionowej skały z jasnego wapienia, co robi niesamowite wrażenie.

 

Opłynięcie wyspy statkiem czy motorówką to jedyna możliwość zobaczenia jej największych atrakcji, dostępnych tylko od strony morza. Trasa jest dość długa, 41 km wybrzeża upstrzonego grotami, zatoczkami, skalnymi kolumnami i białe wapienne skały opierające się wodom morza Tyrreńskiego.

 

Ponza, Italy
Źródło, plaża Chiaia di Luna
Ponza, Italy
Źródło, groty widoczne od strony morza
 

Jak dojechać

Ponza jest świetnym miejsce zarówno na tygodniowe wakacje, jak i na jednodniową wycieczkę. Na wyspę można dopłynąć wodolotem z Neapol lub Anzio lub promem z Anzio, Formia i Terracina. Latem promy wypływają każdego ranka. Te same statki po kilku godzinach pobytu na wyspie zabierają jednodniowych gości w drogę powrotną.
 

Sama wyspa oferuje świetną bazę noclegową, międzynarodową atmosferę, mnóstwo barów, trattorii, czy restauracji,  a to wszystko w przepięknych krajobrazach.

 

 

Ponza, Italy
 
Źródło, baza noclegowa Ponzy
 
Latem może być spore obłożenie, z uwagi na bliskość Rzymu, wielu mieszkańców miasta lubi tu wpadać choćby na weekend. Z reguły znają dobrze wyspę, więc po przybiciu promu ruszają na swoje ulubione plaże, ukryte zatoczki, gdzie mogą spędzić cudowny dzień z dala od miejskiego zgiełku. Sami zobaczcie.

 

 

Samochodem z Polski do Rzymu dojedziemy w dobę, lot jest oczywiście znaczcie krótszy. Należy dojechać do jednej z miejscowości, skąd odpływają promy na Ponzę. I tak: 

 

SNAV: Neapol, Ventotene, Casamicciola

NLG: Terracina, Ventotene

 

Pozdrawiam,
Magda

Źródło: twojewlochy.plferryto.pl

The following two tabs change content below.

italiapozaszlakiem

Z wykształcenia biolog morza, z doświadczenia project manager od zadań specjalnych i team leader zespołów niemożliwych. W wolnym czasie uprawia podróże żeglarsko - enokulinarne do Włoch, które są lekiem na całe zło. Prywatnie żona oraz mama Tymona & Toli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *