Italia turystycznie. Via dell’Amore, Cinque Terre, Liguria

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×
Droga Miłości, czyli Via dell’Amore to przepiękny nadmorski deptak łączący miejscowości Riomaggiore i Manarola w Cinque Terre w Ligurii. To 1,6 km drogi z niesamowitą panoramą na morze, skalne urwiska, śródziemnomorską roślinność i tysiące kłódek miłości z wyrytymi imionami zakochanych. Nigdy wcześniej nie widziałam ich tak wielu w jednym miejscu.

Via dell Amore 01
Via dell Amore 02

Według legendy zwyczaj wieszania kłódek miłości pochodzi z Florencji. Uczniowie szkoły Sanita in Costa San Giorgio zabierali kłódki ze swoich szafek szkolnych i wieszali je z wyznaniami miłosnymi na Ponte VecchioJednak szaleństwo z kłódkami rozpoczęło się od wydania powieści Federico Moccia Tylko Ciebie chcę” z 2006 roku. Teraz w każdym dużym europejskim mieście znajdzie się miejsce, gdzie masowo wiesza się kłódki.  

Via dell Amore 03

Ale via dell’Amore to nie tylko kłódki. Ściany, skały, kamienie i wszelką dostępną powierzchnię zdobią tysiące spisanych miłosnych wyznań, czy malunków, które mają potwierdzić złożone przyrzeczenie miłości. Niektórzy uważają, że Droga Miłości jest przereklamowana, a jednak najmniejsze spojrzenie w dół na szalejące morze z impetem uderzające w skały powoduje, że doceniam ogrom trudu, jaki włożono w budowę i utrzymanie tej drogi, a także jej ogromny wpływ na rozwój społeczności Riomaggiore i Manarola. 

Via dell Amore 04

Via dell Amore 05


Jak powstała Droga Miłości?

Gdy w 1920 budowano linię kolejową na trasie La Spezia – Genua trzeba było się zmierzyć z wybudowaniem tunelu łączącego Riomaggiore z Manarolą. Do tego celu potrzebna była prochownia, aby bezpiecznie przechowywać meriały wybuchowe, które były niezbędne do budowy. W tym celu po obu stronach tunelu powstały w wydrążone skalach „ścieżki”. 


Jakiś czas po zakończeniu budowy w mieszkańcach obu miasteczek narodziła się idea utworzenia z tych dwóch, krótkich ścieżek – jednej ścieżki łączącej Riomaggiore z Manarolą. Do tej pory kontakty obu wiosek były utrudnione z uwagi na długą i trudną drogę do pokonania. Niech świadczy o tym fakt, że w obu miejscowościach (a właściwie wsiach) mówiono odmiennym dialektem liguryjskiego! W latach trzydziestych XX wieku dla tej trudnej inwestycji zapaliło się zielone światło i  dzięki pracy wolontariuszy i hojności mieszkańców narodziła się Drogą MiłościNazwa drogi została oficjalnie wybrana w latach siedemdziesiątych.

Via dell Amore from road

W latach dziewięćdziesiątych Via dell’Amore przez długi czas pozostawała zamknięta ze względu na niebezpieczeństwo osunięcia się ziemi. Zbocze nad drogą osiadało. Po niezbędnych pracach drogę można było otworzyć ponownie, jednak jest to wyjątkowo trudny teren. Park Narodowy Cinque Terre znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a którego Via dell’Amore jest integralną częścią promuje szereg inicjatyw mających na celu poprawę estetyki i użyteczności. Zamontowano nową balustradę, położono bardziej jednolitą nawierzchnię, zainstalowano system oświetlenia zasilany energią słoneczną, jest miejsce odpoczynku ze stołami, fontanną oraz windy dla osób niepełnosprawnych umiejscowione na obu końcach drogi.

 

Bilet wstępu

Bilet na samą Drogę Miłości kosztuje 5 Euro. Jednak jeśli chcecie w Parku zwiedzić coś więcej niż tylko Via dell’Amore polecam kupić Cinque Terre Card Train. Środki ze sprzedaży biletów przeznaczane są na zachowanie dziewiczej przyrody na terenie Parku i utrzymanie ścieżek, co jest wielkim wyzwaniem. Czy warto? Moim zdaniem warto. Jeśli wybieracie się do Ligurii – przyjedźcie tu koniecznie! Szczegółowe ceny wejść do Parku znajdziecie tu: Ceny biletów do Parku.

Latem droga jest zatłoczona, właściwie tłoczno jest od kwietnia do października. Ja byłam w listopadzie, więc mogłam się cieszyć widokami do woli, a żywioł zadbał o dodatkową atrakcję -tworzące się nad morzem liczne trąby powierzne. Było niesamowicie.

Via dell Amore 06

Via dell Amore 08
Jak dojechać


POCIĄG

Dojazd do Manaroli lub Riomaggiore pociągiem to najtańszy i najwygodniejszy sposób dotarcia. Kursuje tu pociąg linii Genua – Piza. Zatrzymują się  w większości pociągi regionalne jeżdżące pomiędzy Levanto, a La Spezia. Bilet normalny kosztuje 5 euro lub 10 euro, jeśli był połączony z możliwością nielimitowanego podróżowania pociągami po miasteczkach Cinque Terre. Istnieje możliwość nabycia takiej całodniowej Cinque Terre Card Train, upoważnia ona do całodniowego nielimitowanego podróżowania pomiędzy stacjami Levanto, a La Spezia oraz do wejścia na ścieżki Parku Narodowego Cinque Terre, a więc i Via dell’Amore. Kartę można kupić między innymi na dworach kolejowych. przy zakupie Cinque Terre Card Train można otrzymać dostęp do wifi, dla pewności jednak upomnijcie się o to przy zakupie biletu.

Manarola Train

STATEK

W sezonie wakacyjnym z Monterosso i z Portovenere odpływają regularnie statki do miasteczek Cinque Terre. Możliwe są także połączenia z wybrzeża Toskanii, w tym z Marina di Massa czy Forte dei Marmi. Koszt około 25 Euro/osobę.

SAMOCHÓD

Droga do Manaroli czy Riomaggiore jest krajobrazowo niezwykle malownicza, ale wąska i kręta. Wiem, że to Wam nie przeszkadza (chyba, że macie chorobę lokomocyjną), ale w samym miasteczku jest niewiele miejsc parkingowych i wszystkie są płatne (bezpłatne strefy parkowania są tylko dla stałych mieszkańców). Sugeruję zostawić samochód na dworcowym parkingu w większej miejscowości i dotrzeć na miejsce pociągiem korzystając z karty uprawniającej do nielimitowanych przejazdów w ciągu całego dnia po Cinque Terre (patrz – pociąg).

Pozdrawiam wszystkich (nie tylko) zakochanych!

Magda

The following two tabs change content below.

italiapozaszlakiem

Z wykształcenia biolog morza, z doświadczenia project manager od zadań specjalnych i team leader zespołów niemożliwych. W wolnym czasie uprawia podróże żeglarsko - enokulinarne do Włoch, które są lekiem na całe zło. Prywatnie żona oraz mama Tymona & Toli.

  8 comments for “Italia turystycznie. Via dell’Amore, Cinque Terre, Liguria

 1. ~Sylwia
  23 października 2016 o 06:27

  Magdo, swietna strona, na ktorej znalazlam mnostwo interesujacych informacji i pieknych zdjec. Wlasnie takiej stony szukalam :) W grudniu wybieram sie po raz pierwszy do Ligurii, mam nadzieje ze pogoda dopisze. Na razie jestem na etapie wyboru mieszkania, a wybor jest ogromny, dlatego skorzystalam tez z informacji na twoim blogu i skontaktowalam sie z posrednictwem ExtraVergine :)

  • italiapozaszlakiem
   24 października 2016 o 21:41

   Sylwia, bardzo się cieszę! Grudzień w Ligurii może być mokry i wietrzny, ale mam nadzieję, że trafisz na okno pogodowe i będzie piękne słońce. Trzymam za to kciuki bardzo mocno. A Małgosia z ExtraVergine to super babka i dlatego zawsze ją polecam!

 2. 15 lutego 2015 o 22:17

  Byłam tam dwa razy i na pewno wrócę! przepiękne krajobrazy, urokliwe miasteczka.. jedyne co mi nie do końca podpasowało to wszechobecna pizza z pesto :)

 3. 15 lutego 2015 o 20:42

  I zdecydowanie kolejne miejsce, które warto odwiedzić. Tyle ich jest ! Bardzo tam ładnie.Zdjęcie tam gdzie widać trąbę powietrzną – niesamowite, to jest coś.

  • italiapozaszlakiem
   15 lutego 2015 o 21:35

   Jak się mocniej przyjrzeć, to widać kolejne tworzące się trąby, była jedna za drugą, jedna znikała, kolejna się rozwijała.

 4. 14 lutego 2015 o 18:06

  Magdo właśnie dorzuciłaś kolejne miejsce do odwiedzenia podczas naszego zaklepanego już pobytu w Toskanii. Myślę, że zostawimy to miejsce na dzień wyjazdu, a ponieważ będziemy wyjeżdżać z Ceciny to wyjeżdżając wcześniej rano po drodze możemy zatrzymać się w tym miejscu. Gorzej będzie z parkowaniem, bo jak piszesz jest tam z tym problem, ale jakoś damy radę :-)

  • italiapozaszlakiem
   15 lutego 2015 o 10:18

   Grzegorz, wejście na drogę jest od strony Riomaggore – tuż przy stacji kolejowej. Mam nadzieję, że przy okazji spędzicie miłe chwile w Riomaggiore i Manarola, bo są przecudne. Oby Wam słoneczko świeciło:).

  • ~Grzegorz
   15 lutego 2015 o 21:10

   No właśnie, to słoneczko… Droga ta biegnie po zachodniej stronie półwyspu, więc przyjazd rano chyba nie ma sensu, bo wszystko ładnie oświetlone jest dopiero późnym popołudniem, gdy słonko przygotowuje się do zachodu. Chyba więc postaramy się zajechać jak bedziemy wjeżdżać do Toskani :-: Zobaczymy jak wyjdzie z czasem :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *