Italia turystycznie. Wyspa Duchów. Maurowie, Mirto, Wiedźmy i 100-letnia Blondyna

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×
Jest tyle miejsc do opisania, a ja uporem maniaka wracam na Wyspę Duchów. Nie mówiłam Wam jeszcze? Tak, tak nazywają Sardynię. Magiczna, dzika, piękna, nieokiełznana. Przynajmniej miejscami jeszcze nieokiełznana. Człowiek potrafi zbyt szybko wyprzedać piękno Natury do ostatniego wolnego miejsca. Mogę tu wracać i wracać bez końca. 

Wyspa Duchów

Dlaczego? To przez książkę „Isola degli spiriti”, której autorką jest laureatka Nagrody Nobla z roku 1926, Grazia Deledda, która  w swoich powieściach i nowelach odtwarza krajobraz i życie swojej rodzinnej Sardynii. Tak brzmiało uzasadnienie Komitetu Noblowskiego: „za poetyckie dzieła, w których z jaskrawą plastycznością opisuje życie jej ojczystej wyspy, a także za głębię w podejściu do ludzkich problemów w całości”.


W prawo czy w lewo?


Sardyńczycy nie uważają się za Włochów. Mają swój własny język, który bardziej zbliżony jest do łaciny niż do włoskiego. To dumny i honorowy naród pasterzy. „Poukładaniem” bliżej im do Niemców niż Włochów. Ale teraz kilka słów o sardyńskiej fladze.


 Flaga Sardynii to czerwony krzyż na białym tle oraz cztery czarne głowy Maurów zwrócone w prawo, a bandaże opasują ich czoła. 


Jednak w przeszłości sardyńska flaga nie zawsze wygląda tak samo. Bywało, że głowy Maurów były zwrócone w lewo, a bandaże zakrywały im oczy!


Skąd w ogóle pochodzi ten wzór? Niektórzy uważają, że symbol czterech głów Maurów został użyty po raz pierwszy podczas święta, którym Piotr I uświetnił zdobycie w 1096 Alcoraz.


Sami Sardyńczycy wskazują rok 1017, gdy papież Benedykt II nadał sztandar z takim symbolem Pizańczykom, którzy pomogli Sardyńczykom odeprzeć siły Saracenów.

Tymczasem wg niektórych dokumentów historycznych wzór został wykorzystany po raz pierwszy dopiero ok. dwieście lat później – w 1281 roku, jako bandera statku flagowego floty Piotra III Aragońskiego, a pierwszy związek symbolu z Sardynią odnotowano w XIV wieku, jako symbolu Królestwa Sardynii będącego wówczas w konfederacji zwanej Korona Aragońska.

W 1999 roku ostatecznie zmieniono jej wzór na pierwotny, jaki mamy do dziś. Maurowie znów zerkają w prawo:)
A co z tymi duchami?

Cogas


Historia Sardynii obfituje w opowieści o wróżkach, czarownicach, mędrcach i znachorach. Do dziś miasteczko Villacidro położone na nizinie Campidano słynie z czarownic zwanych cogasCogas nosiły długie spódnice skrywające (uwaga) ogon. Ponoć z łatwością przemieniały się w kota lub muchę, aby zakraść się do ludzkich domostw. Czy cogas istniały czy też nie – faktem jest, że w 1674 r. pięć kobiet z Villacidro trafiło na stos za czary. Czy były rzeczywiście wiedźmami, czy tylko zwyczajnymi kobietami? 


Krążą tu także opowieści o duchach, które przychodzą do domu zmarłego by zabrać cząstki jego duszy, przypominającą nieuprzędzoną wełnę. Jej strzępki z każdym powiewem wiatru wirują w powietrzu, aby spadając, osiąść na włosach kobiet.

Patronem Villacidro chroniącym przed czarownicami jest św. Sisinnio, w świątyni zbudowanej w 1631 r. widnieje jego wizerunek: prawa ręka błogosławi wiernych, lewa trzyma związaną, wierzgającą strzygę.


Accabadoras


Ale jest i prawdziwa rzecz o kobietach accabadoras parających się niecodzienną profesją. Od niepamiętnych czasów w każdej wsi i miasteczku mieszkała na uboczu kobieta, która zjawiała się w domach bardzo starych ludzi, czasem nieuleczalnie chorych. Gdy byli pogrążeni we śnie, accabadoras skracała im męki „lu mazzolu”, czyli drewnianym mlotkiem.

Accabadoras po raz ostatni oficjalnie wkroczyły do akcji w Luras w 1929 r., a w sąsiednim Orgosolo w 1952 r. Jak świadczą notatki służbowe miejscowej żandarmerii – w obu przypadkach interwencja kobiet została uzgodniona z rodziną.Mirto! I od razu lepiej:)

Po tych opowieściach może zrobić się Wam nieswojo. Mam jednak na to lekarstwo. Gdy będziecie na Sardynii koniecznie wypijcie po posiłku kapkę mirto:) Od razu odczujecie jego zbawienny wpływ na Wasz żołądek! 

Likier Mirto wytwarza się z jagód mirtu (czerwono-fioletowy) lub z jego liści (biały lub zielonkawy). Dla sardyńskich rodzin przygotowywanie mirto stanowi rytuał i chętnie kultywują ten zwyczaj. Zaczyna się od pobudki o świcie i pójścia na jagody. Po powrocie do domu oczyszczają jagody, a następnie wyciskają z nich sok. Zajmują się tym głównie ojcowie i dziadkowie, gdyż jest to zwykle długa i męcząca praca. Gotowy sok miesza się z alkoholem i cukrem, a następnie … czeka się kilka miesięcy, aż będzie gotowy.


Przynajmniej tak się to robi domowym sposobem:).Ta Blondie skończyła 100-tkę i ma się świetnie!

Bionda Sardegna, czyli sardeńskie piwo Ichnusa (Birra Ichnusa) odniosło niezwykły sukces, piją go bowiem wszyscy Sardyńczycy – od północy na południe, od zachodu na wschód wyspy. I pijemy je także obowiązkowo my – turyści:).

Przy tej okazji warto wspomnieć, że Ichnusa to imię, którym Grecy ochrzcili Sardynię: Ἰχνοῦσσα, Ichnôussa, Icnussa lub Hyknusa.


Ichnusa to piwo jasne, o „mocy” 4,7%. Chmiel przydaje mu charakterystyczny, nieco gorzki smak. W 2010 roku Ichnusa zdobyło dwa srebrne medale na World Beer Championship w Chicago w kategorii „Pale, Lager, Lager”, a to stawia je pośród najlepszych światowych piw!Z okazji 100 lecia Ichnusy powstał specjalny spot reklamowy: Noże, nożyki…

Dla wielbicieli noży, scyzoryków itp. Sardynia to królewstwo! Są niezawodne i powszechnie znane właśnie z tego powodu. I tu pozdrawiam serdecznie Michała Ł., który jest znawcą maniakalnym w tejże materii:). Powinnam była wejść do coltelleria i zrobić więcej zdjęć, ale musiałam gnać dalej. Następnym razem się poprawię.


No, to chyba tyle:)

Zdrówko!

Pozdrawiam najserdeczniej tych, co na Sardynii,
Magda


The following two tabs change content below.

italiapozaszlakiem

Z wykształcenia biolog morza, z doświadczenia project manager od zadań specjalnych i team leader zespołów niemożliwych. W wolnym czasie uprawia podróże żeglarsko - enokulinarne do Włoch, które są lekiem na całe zło. Prywatnie żona oraz mama Tymona & Toli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *