Lampedusa. Spiaggia dei Conigli – najpiękniejsza plaża świata

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×
Spiaggia dei Conigli czyli Plaża Królików to cudownie biały piasek i krystalicznie czysta woda. Nic dziwnego, że została okrzyknięta najpiękniejszą plaża świata w 2013 roku. Od tamtej pory wciąż znajduje się bardzo wysoko w rankingach co roku organizowanych przez portal TripAdvisor. Plaża Królików jest także rezerwatem przyrody, to tu przychodzą na świat żółwie morskie Karetta (Caretta caretta). Na Morzu Śródziemnym to jedyne takie miejsce.
Zobacz pierwsze samodzielne kroki żółwika: Pierwsze kroki ku morzu. Polecam.

Plaża jest otwarta w godzinach 8:30 – 19:30 i można do niej dojechać odjeżdżającym z miasteczka co godzinę autobusem (Piazza Birgnone k. Kościoła). Na plażę schodzi się po kamienny zboczu. W drodze powrotnej trzeba się wspiąć na górę.

 

spiaggia-dei-conigli-lampedusa

Obowiązuje tu surowy regulamin mający na celu ochraniać przyrodę oraz zachować czystość terenu. W okresie składania jaj i wylęgu żółwi przybyli na wyspę liczni wolontariusze Legambiente (liga ochrony środowiskapilnują plaży 24h na dobę. Obszar między plażą, a pobliską Isola dei Conigli (Wyspą Królików) jest bardzo płytki i można przejść na wyspę brodząc w wodzie.

 

isola-dei-conigli-lampedusa

Wyspa Królików jest niska (26 m n.p.m.) i całkowicie skalista. Flora i fauna są bardzo podobne do tych z wybrzeży Afryki Północnej. Wyspa jest także ważnym miejscem postoju dla ptaków wędrownych, które zatrzymują się tu w kwietniu i we wrześniu. Wysepka jest królestwem mewy srebrzystej, która liczy około 100 par, a także jaszczurki piaskarki algierskiej (Psammodromus algirus).

A co z królikami?

Otóż wcale nie ma tu żadnej kolonii królików. Prawdopodobnie nazwa pochodzi od arabskiego „RABIT” co oznacza „łączenie” lub „połączenie”, co sugeruje odniesienie do przesmyka czyli połączenia wyspy z lądem. Jednak nazwa ta została dość niefortunnie przetłumaczona na angielski, gdzie „rabit” to zwyczajnie królik.

Jednak jedna z teorii zakłada, że w przeszłości, gdy wody odsłoniły przesmyk króliki przedostały się na wyspę, a na skutek podniesienie wód zostały tam uwięzione. Ale któż to wie, jak było?


Centro Recupero Tartaruge. Centrum ratowania żółwi morskich

Na Lampedusie znajduje się centrum (szpital) ratujące żółwie morskie. Od lat prowadzi go pani Daniela Freggi. Do szpitala przyjeżdżają weretynarze, którzy jako wolontariusze pomagają żółwiom wymagającym lekarskiej interwencji. Najczęściej są to połknięte haczyki, ale bywają i znacznie gorsze przypadki. Te, które tego potrzebują są operowane, a następnie do powrocie do zdrowia wypuszczane na wolność.

Dzięki działalności centrum można się sporo dowiedzieć o żółwiach, codziennie w godzinach wieczornych, między 18 a 19:00 lekarze oprowadzają po centrum chętnych turystów i opowiadają o życiu żółwi i ich przypadkach. Jeśli ma się szczęście można być świadkiem wypuszczania żółwia do jego środowiska naturalnego. To zawsze spore wydarzenie:)

Uściski,

Magda

ps. Każdy w wieku 18-99 lat, kto chciałby zostać wolontariusze na Lampedusie może zgłosić się (najlepiej na wiosnę) do opieki na wylęgającymi się żółwikami. Trzeba jednak na wyspę dotrzeć samodzielnie i wpłacić 100 euro.

The following two tabs change content below.

italiapozaszlakiem

Z wykształcenia biolog morza, z doświadczenia project manager od zadań specjalnych i team leader zespołów niemożliwych. W wolnym czasie uprawia podróże żeglarsko - enokulinarne do Włoch, które są lekiem na całe zło. Prywatnie żona oraz mama Tymona & Toli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *