Włoski plac to męski świat. I wszystkie ławki zajęte

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Lubię fotografować ludzi, ale nie mam do tego śmiałości, więc rzadko mi się to udaje. Krajobrazy to co innego, nie wyrażą sprzeciwu, nie spojrzą złym wzrokiem, nie zaprotestują, nie zasłonią twarzy, nie pogrożą pięścią. Ale to ludzie odddają prawdziwość miejsca, w którym żyją. 

Na swoich zdjęciach włoskich ulic znajduję głównie mężczyzn. Nic dziwnego, nie trudno ich spotkać, chętnie spędzają słoneczne dni na ławce na rynku miasta, w parku, czy zwyczajnie w miejscu, gdzie mogą obserwować ludzi. Wolą te bardziej zacienione miejsca. Ci na emeryturze siedzą tak często godzinami. Toczą rozmowy o wszystkim – o pieniądzach i polityce, sąsiadach i zdrowiu, jedzeniu, żonach i kochankach, o dawnych przygodach, planach, zakupach. Czasem siedzą samotnie, a czasem całą grupą. Bywają drogowskazem, punktem orientacyjnym, albo tylko interesującym zjawiskiem dla turysty z północy.


Dzisiaj chciałabym Was zabrać w fotograficzną podróż pokazując mężczyzn na włoskich placach i uliczkach. Niektórzy panowie ze zdjęć sami prosili o fotografię, inni uśmiechem, mrugnięciem oka lub skinieniem głowy wyrazili zgodę, pozostali nie byli świadomi, że obiektym skierowany jest w ich stronę. 


Nie znajdziecie tu pędzących do pracy facetów ubranych we wzorowo skrojonych garniturach. Tu jest spokój, całkowity brak pośpiechu, ulica i najczęściej starość, która ma na wszystko czas:).

Termini Imerese, Sycylia

 

Wyspa Lipari, Sycylia

 

Wyspa Lipari, Sycylia
Wyspa Lipari, Sycylia
Wyspa Lipari, Sycylia
Palermo, Sycylia
Termini Imerese, Sycylia
Termini Imerese, Sycylia
La Maddalena, Sardynia
Wyspa Salina, Sycylia
Termini Imerese, Sycylia
Termini Imerese, Sycylia
Termini Imerese, Sycylia
Termini Imerese, Sycylia
Termini Imerese, Sycylia
Termini Imerese, Sycylia
Nic szybciej nie postarza człowieka niż częste myślenie o tym, że się starzeje.
Georg Christoph Lichtenberg
 
Pozdrawiam,
Magda
The following two tabs change content below.

italiapozaszlakiem

Z wykształcenia biolog morza, z doświadczenia project manager od zadań specjalnych i team leader zespołów niemożliwych. W wolnym czasie uprawia podróże żeglarsko - enokulinarne do Włoch, które są lekiem na całe zło. Prywatnie żona oraz mama Tymona & Toli.

  10 comments for “Włoski plac to męski świat. I wszystkie ławki zajęte

 1. 29 sierpnia 2016 o 13:00

  To zdjęcie z Maddaleny :) Na tym placu zawsze ktoś przesiaduje.

 2. 3 maja 2016 o 09:47

  Pan z długopisem oraz pan w kapciach i w pozie imperatora – wymiatają :)

  Myślę, że gdyby w Polsce ten zwyczaj nie wymarł ( bo przecież i u nas tak kiedyś było, przynajmniej na wsiach), to byłoby mniej smutnych, samotnych starych ludzi…

  • italiapozaszlakiem
   3 maja 2016 o 10:51

   Coraz rzadziej bywam na wsi ostatnio, ale życie ma tam zdecydowanie inny rytm. Z dzieciństwa, z wyjazdów na wieś, pamiętam ławkę przed każdym domem pełną starszych i młodszych.

 3. 2 maja 2016 o 11:47

  No i kolejny wpis ze zdjęciami z Sycylii który dzisiaj widzę… coś mi się wydaje, że to miejsce w jakiś sposób próbuje się przedostać na pierwsze miejsce mojej wishlisty na tegoroczne wakacje :D

  A co do fotografowania ludzi – czasem wystarczy baaaaardzo dobry zoom i nawet nie trzeba się nikogo pytać o zgodę :)

  • italiapozaszlakiem
   3 maja 2016 o 10:49

   Najwidoczniej Sycylia wzywa … :). A bardzo dobry zoom trzeba posiadać, osobiście wolę pytać o zgodę, często wystarczy spojrzenie :).

 4. ~jan
  29 grudnia 2015 o 12:51

  te wspaniałe czarno -białe nastrojowe fotografie oddają całkowicie klimat południowych Włoch , ale opis tego jest balsamem dla duszy.. Sprawiłaś Magda ,że codziennie tu wracam..

  • italiapozaszlakiem
   29 grudnia 2015 o 17:06

   No jakoś te Włochy mają moc czarowania:)))

  • italiapozaszlakiem
   29 grudnia 2015 o 21:48

   Italii czar:))))

 5. 27 lutego 2015 o 10:16

  wspaniałe zdjęcia :)

  też mam takie z Sycylii i Neapolu

  • italiapozaszlakiem
   27 lutego 2015 o 11:20

   Okazuje się, że wiele osób jeżdżących do Włoch na sporo takich w swoich archiwach:). Po prostu nie da się tego nie zauważyć będąc na takiej Sycylii czy generalnie na południu Włoch.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *